90

רוב צרכני הסמים בארץ מניחים כי השימוש לא מהווה עבירה חמורה על החוק. הסיבה ל'זחיחות' בקרב האזרחים היא שצריכת הסמים בישראל נפוצה מאוד ולכן המשתמשים חושבים שזו התנהגות נורמלית שהעונש בגינה קל, או לא משמעותי. עם זאת, עיון בפקודת הסמים המסוכנים מראה תמונה אחרת, שמציירת את השימוש במקרים מסוימים כפשע חמור. בשורות הבאות נבין מהן עבירות הסמים המרכזיות והנפוצות. בכל מקרה של חשד או אישום בעבירות מסוג זה, מוטב כי תפנו במהירות לעורך דין פלילי המלווה ומייצג חשודים ונאשמים בחקירה ובמשפט עצמו.

שימוש עצמי

החוק בפקודת הסמים המסוכנים שעוסק בהגדרת ההבדל בין שימוש עצמי לסחר בסמים, מפרט את העונש המקסימלי שיכול להיגזר על הנאשם בכל אחת מהאפשרויות. בישראל, העונש המקסימלי בגין החזקת סם לשימוש עצמי הוא שלוש שנים. עבירת שימוש עצמי מוגדרת כעבירה שבה אדם מחזיק 15 גרם של סם לא חוקי או פחות. הניסיון והפסיקה מראים כי בזכות ייעוץ משפטי מקצועי ניתן להוכיח שאדם צרך סם לשימוש עצמי גם אם החזיק מעל 15 גרם, אם הנסיבות מאפשרות זאת.

סחר והפצה

92החוק קובע כי כמות שעולה על 15 גרם היא כמות להפצה או לסחר, ולא לשימוש עצמי. העונש המקסימלי על החזקה שלא לשימוש עצמי הוא עד 20 שנות מאסר – הבדל גדול במיוחד. כאמור, סוג העבירה יכול להשתנות אם הנאשם משכנע את בית המשפט בכך. אי לכך, ייעוץ משפטי וייצוג מקצועי וטוב יכולים לשנות פסקי דין מהקצה אל הקצה.

ההבדל בין שימוש עצמי לבין סחר בסמים הוא דק ביותר. כך למשל, מעל 15 גרם מריחואנה או חשיש נחשבים על פי החוק היבש ככמות המעידה על סחר, כמו גן מעל 0.3 גרם של קוקאין או הרואין ומעל 0.2 גרם אמפטמינים (אקסטזי למשל). קשה לאדם הממוצע להבין אילו סמים בדיוק החוק מגדיר כמסוכנים מכיוון שהם רשומים בהרכבם הכימי (מתאדון, MDMA, THC, LSD וכו') ולא בשם הרחוב שלהם. לכן, אדם שיקרא את הרשימה, לא בטוח יבין את משמעותה.

סמים קלים מול סמים קשים

החוק הישראלי מגדיר אילו סמים נחשבים לקשים ואילו לקלים. סמים קלים הם למשל גראס וחשיש, בעוד שברשימת הסמים המסוכנים ישנם חומרים כמו הרואין, קוקאין ואקסטזי. ההבדל בחומרת העבירה הוא משמעותי, שכן אדם שנתפס מחזיק בסמים קשים ייענש בחומרה רבה יותר מאדם שנתפס עם סמים קלים. בנוסף לכך כאמור, בסמים קשים, הכמות שנחשבת ל"סחר" היא קטנה יותר מהכמות שמוגדרת אם האדם נתפס עם סמים קשים.

אז איך אני יכול להגן על עצמי?

למרות האמונה הרווחת כי מערכת המשפט הישראלית לא מענישה בחומרה נאשמים בעבירות סמים, למדנו כי העונשים לעבירות אלה עלולים להיות חמורים. ברוב המקרים, ההבדל בין עונש כבד לקל או בין אישום לסגירת התיק, הוא בייעוץ המשפטי: במקרה שיטפל בתיק עורך דין פלילי מקצועי, ההבדלים עשויים להיות משמעותיים ביותר.